Doświadczeni Dietetycy Kliniczni w Galaxy-Med, Szczecin

Dietetyk kliniczny specjalizuje się w tworzeniu planów żywieniowych i doradztwie dietetycznym w celu wspierania zdrowia pacjentów oraz leczenia różnych schorzeń. Zakres obowiązków dietetyka klinicznego obejmuje:

Ocena stanu odżywienia pacjenta:

  • Przeprowadzanie szczegółowych wywiadów żywieniowych.
  • Analiza historii medycznej pacjenta, wyników badań laboratoryjnych oraz innych istotnych danych zdrowotnych.
  • Ocenianie stanu odżywienia za pomocą wskaźników antropometrycznych (np. BMI, skład ciała).

Tworzenie planów żywieniowych:

  • Opracowywanie indywidualnych planów żywieniowych dostosowanych do potrzeb pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia, preferencje żywieniowe, styl życia i cele zdrowotne.
  • Dostosowywanie diety do specyficznych wymagań medycznych, takich jak choroby przewlekłe (np. cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie), alergie pokarmowe, nietolerancje pokarmowe (np. celiakia, nietolerancja laktozy).

Wspomaganie leczenia różnych schorzeń:

  • Choroby przewlekłe: Tworzenie diet wspomagających leczenie i zarządzanie chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek.
  • Choroby nowotworowe: Opracowywanie diet wspomagających leczenie onkologiczne, łagodzenie skutków ubocznych terapii i wspieranie rekonwalescencji.
  • Zaburzenia odżywiania: Współpraca z zespołami terapeutycznymi w leczeniu anoreksji, bulimii i innych zaburzeń odżywiania.
  • Problemy trawienne: Tworzenie diet eliminacyjnych i terapeutycznych w przypadku zespołu jelita drażliwego, choroby Crohna, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i innych.

Edukacja i wsparcie pacjentów:

  • Edukowanie pacjentów na temat zasad zdrowego odżywiania, czytania etykiet żywnościowych i planowania posiłków.
  • Udzielanie porad dotyczących zmian w diecie, które mogą poprawić zdrowie i jakość życia pacjenta.
  • Motywowanie pacjentów do przestrzegania zaleceń dietetycznych i monitorowanie ich postępów.

Praca zespołowa:

  • Współpraca z lekarzami, pielęgniarkami, psychologami i innymi specjalistami w celu zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem.
  • Udział w tworzeniu planów leczenia i rehabilitacji, uwzględniających aspekty żywieniowe.

Dietetyk kliniczny pełni kluczową rolę w promowaniu zdrowia, prewencji chorób oraz wspieraniu leczenia poprzez odpowiednie żywienie. Dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta i szerokiej wiedzy z zakresu żywienia, dietetyk kliniczny pomaga pacjentom osiągać optymalne zdrowie i poprawiać jakość życia.

Jak przygotować się do wizyty stacjonarnej?

Przed wizytą stacjonarną należy odesłać wypełnioną ankietę zdrowotną (którą przesyłam na e-mail po umówieniu się).
Aby analiza składu ciała wyszła rzetelnie należy:

  • najlepiej 2-3 dni przed nie spożywać alkoholu
  •  dzień przed oraz w dniu analizy nie uprawiać intensywnej aktywności fizycznej
  • nie jeść posiłku przez min. 2-3 h przed wizytą
  • nie kremować dłoni oraz stóp w dniu wizyty
  • również nie można mieć na sobie biżuterii (żadnych metalowych części), szczególnie na dłoniach (na częściach ciała może ewentualnie być).

Czy na pierwszą konsultację dietetyczną są niezbędne badania krwi?

Posiadanie wyników badań na konsultacje nie jest obowiązkowe ale oczywiście pozwala na ułożenie bardziej spersonalizowanego planu żywienia. Mogą to być wyniki z ostatniego roku.

Warto pamiętać o tym,że bez względu na to czy wybieramy się do dietetyka, badania profilaktycznie powinno się robić raz do roku. Wyniki  które mogą przydać do ułożenia planu dietetycznego to poziom glukozy, profil lipidowy, morfologia, wskaźniki wątrobowe (AST, ALT), hormony tarczycy, opcjonalnie przeciwciała tarczycowe oraz insulina.

Czym różni się jadłospis spersonalizowany od uniwersalnego?

Jadłospis spersonalizowany uwzględnia m.in indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, stan zdrowia oraz wszelkie preferencje (dotyczące m.in produktów, ilości i trudności posiłków, czasu jaki możemy poświęcić na przygotowanie diety itp.)

Jadłospis uniwersalny nie uwzględnia indywidualnych preferencji, jest jedynie o określonej kaloryczności. Będzie dobrą opcja dla osób które nie mają specjalnych wymagań żywieniowych oraz lubią większość produktów.

Czy wizyty kontrolne są niezbędne?

Wizyty kontrole nie są niezbędne ale obserwuje się o wiele większą skuteczność planu u osób które z wizyt kontrolnych korzystają. Wizyty kontrolne pozwalają dietetykowi ocenić postępy osiągnięte przez pacjenta w osiąganiu celów żywieniowych i zdrowotnych. Jest to okazja do dokonania ewentualnych korekt w planie żywieniowym i dostosowania go do zmieniających się potrzeb. Regularne wizyty kontrolne mogą służyć również jako wsparcie emocjonalne dla osób pracujących nad zmianą nawyków żywieniowych. Mogą one dostarczyć motywacji i pomóc pacjentowi utrzymać zaangażowanie w procesie. 

Z kim współpracuje?

Z osobami dorosłymi, dziećmi, kobietami w ciąży oraz karmiącymi.

Specjalizuję się w szeropojętej dietetyce klinicznej, m.in:
*nadwadze i otyłości
*chorobach tarczycy
*cukrzycy i insulinooporność
*zespole metabolicznym
*chorobach układu krążenia
*chorobach układu pokarmowego (wątroby, żołądka, jelit)
*chorobach autoimmunologiczne
*dietą przed i po operacji bariatryczną

Jeśli powyżej nie ma wymienionego Twojego schorzenia, napisz wiadomość, odpowiemy czy możemy Ci pomóc.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług! Dbamy o to, aby każdy pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas wizyty w naszej przychodni rodzinnej.