Kriochirurgia dermatologiczna w Galaxy-Med, Szczecin
Kriochirurgia to bardzo skuteczna i bezpieczna metoda leczenia różnych zmian skórnych, polegająca na zamrażaniu ich za pomocą ciekłego azotu. Kriochirurgia jest często stosowana do usuwania brodawek, kurzajek, zmian naskórkowych, a także niektórych nowotworów skóry, takich jak rogowiak czy powierzchowne formy czerniaka.
Kriochirurgia nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zabieg wymrażania może być wykonany u pacjentów w każdym wieku,
a więc zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Wielką zaletą zabiegu jest to, że nie wymaga on znieczulenia, a odczucia w czasie jego trwania ograniczają się do pieczenia i swędzenia.
Kwalifikacja do każdego zabiegu kriochirurgii odbywa się na wizycie lekarskiej u dermatologa, a cena jest uzależniona od rodzaju, wielkości i ilości zmian.
Co leczymy kriochirurgią?
- brodawki i kurzajki
- włókniaki miękkie
- mięczak zakaźny
- zmiany naskórkowe, takie jak kłykciny kończyste
- różne rodzaje rogowiaków
- niektóre powierzchowne nowotwory skóry, na przykład powierzchowne czerniaki czy rogowiaki
- zmiany barwnikowe, np. plamy starcze czy pieprzyki (w niektórych przypadkach)
- zmiany zapalne i grudki, które mogą się pojawiać na skórze
Zalety zabiegu kriochirurgii:
- minimalna inwazyjność (bezpieczna dla dzieci i dorosłych) i szybki czas zabiegu
- krótki czas gojenia, a ryzyko powikłań jest niewielkie
- wysoka skuteczność leczenia
- dobry efekt kosmetyczny
- możliwa do wykonywania w każdym stanie zdrowia
Jak przebiega zabieg kriochirurgii?
Przebieg zabiegu jest zazwyczaj prosty: lekarz nakłada na zmianę specjalny aplikator z ciekłym azotem, który zamraża ją na kilka sekund. Po zabiegu może pojawić się niewielki obrzęk, zaczerwienienie lub pęcherzyk, ale zwykle wszystko goi się szybko i bez większych problemów. Pod wpływem wydzielonego gazu znamię odpada i zostaje zastąpione zdrową skórą, zlokalizowana wokół zmiany.
Dzięki wykonaniu kriochirurgii dermatologicznej można szybko i nieinwazyjnie pozbyć się niechcianych znamion, a nawet blizn potrądzikowych. Trzeba jedynie pamiętać, że to lekarz dermatolog może zakwalifikować do tego zabiegu, po uprzednim zbadaniu brodawki pod dermatoskopem.